Yavuz Bingöl -Biography

  HOME - Yavuz Bingöl (b. February 12, 1946 - )Biography
Discography / Music Samples
Links

Our Sponsor:
Turkish products in the US
Listen to Music Samples
At A Glance

Yavuz Bingöl is an eminent Turkish folk music artist and an actor.

Biography

Yavuz Bingöl was born in 1964. In 1989 he formed the band Grup Umuda Ezgi along with Nihat Aydin. He left the group in 1995 and since then released several solo albums. He released Unutulur Hersey (Everything Is Destined To Be Forgotten) in 2004, Biz (Us) in 2005 and Yare in 2007.

His acting career includes several miniseries on Turkish TV and the Romance series Zerda. He appeared in the movie O Simdi Askerde (He's in the Army Now), which was nominated for the best Turkish film at the Istanbul International Film Festival. He also acted in Salkim Hanim'in Taneleri.

Biography in Turkish

Yavuz Bingöl, edebiyatçi bir baba ve müzisyen bir annenin çocugu olarak 1964'de Istanbul'da dogdu. Bingöl, babasinin isi dolayisiyla ögrenim hayatini çesitli illerde sürdürdü. Örnegin ilkokulu Kars, Ankara gibi çesitli illerde bes ayri okulda bitirdi. Ilkokulun ardindan Ankara Devlet Konservatuari Korno-Piyano bölümüne iyi bir dereceyle girdi.

1979 yili sonunda konservatuardan ayrilan Bingöl, bir süre müzige ara verdi. 1983'de yeniden basladi. Bir yil sonra askere giderek, 18 ay boyunca Erzurum ve Kars orduevlerinde müzikle ilgili çalisarak kendisini gelistirme firsati buldu.

1986'da askerden döndü ve evlendi. Bir kizi oldu. 1987-1989 yillari arasinda Izmir Fuari'na gelen Huri Sapan, Hakki Bulut, Belkis Akkale, Hülya Süer, Bergen, Ibrahim Tatlises, Zekeriya Ünlü ve Müslüm Eren gibi birçok sanatçiya baglamasiyla eslik etti.

Bu dönemde bir yandan da çocukluk arkadaslariyla orkestra kurarak dügünlere katildi.

1989 yilinin sonunda, Yavuz Bingöl, Izmirli müzisyen arkadasi Nihat Aydin ile birlikte Grup Umuda Ezgi'yi kurarak yedi yil protest müzik yapti. Bu süreçte 15'e yakin besteye imza atan Bingöl, 95 yilinda Grup Umuda Ezgi'den ayrilarak kendi müzigini yaratmak üzere çalismaya basladi ve "Sen Türkülerini Söyle" adli ilk albümünü hazirladi. Albüm büyük ilgi gördü.

1997 yilinda "Baharim Sensin", 98'de "Gülen Az", 99'da "Sitemdir" isimli dört albüm çikardi. Yavuz Bingöl 1998 yilinda "Cumhuriyet", 1999 yilinda da "Salkim Hanim'in Taneleri" adli filmlerde aldigi rollerle sinemaya da adimini atti.

Diger albumleri 2004'te Unutulur Herşey, 2005'te Biz, 2007'de Yare'dir.

:: Go Back to Artist Home Page

:: Go Back to Turkish Music Home Page

Contact If you have any suggestion or if you would like to contribute to our site please send us an email at info@turkish-music.net