Funda Arar -Biography

  HOME - Funda Arar (April 8, 1975 - )Biography
Discography / Music Samples
Links

Our Sponsor:
Turkish products in the US
Listen to Music Samples
At A Glance

Contemporary popular Turkish pop music singer.

Biography

Funda Arar was born in 1975 in Ankara, capital of Turkey. When her musical talent was discovered, she took mandolin training. Afer she graduated from college, she released a number of solo albums, as well as several collaborative albums with Kiraç. Her last album was released in 2006: Son Dans (Last Dance).

Her repertory consists of a mixture of old popular pop/anatolian rock songs, new popular songs with lyrics drawn from famous Turkish poets, as well as songs she wrote herself.


Biography in Turkish

1975 yılında Ankara’da doğdu. İlk öğrenimini Ankara’da, orta ve lise öğrenimini babasının görevi nedeniyle Muğla ve Adapazarı’nda tamamladı.

Müziğe olan ilgisi ve yeteneği küçük yaşlarda fark edilen Funda Arar, ilkokul 3. sınıftan itibaren mandolin ve solfej dersleri almaya başladı. 1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı sınavını kazandı. Okulu bitirdikten sonra iki yıl boyunca müzik öğretmenliği ve sahne çalışması yaptı.

Bir buçuk yıllık albüm çalışmalarının ardindan 2000 yılında "Sevgilerde" albümünü 2000 yılı Mart ayında tamamladı. Funda Arar Kaldırımlar sarkisindaki güçlü sesi usta yorumuyla dikkatleri çekti. 2001 yılında Kıraç ile birlikte yaptığı düet albüm çıktı. "Seni Düşünürüm" sarkisinin sözleri ve müziği Funda Arar'a aittir. 2002 yilinda ikinci solo albümü "Alagül" cikti. Yıllar öncesinde Erkin Koray'ın söylediği "Arapsaçı"nın da yer aldığı albümde 12 sarki var.

2003 yilinda üçüncü solo albümü "Sevda Yanığı"ni, 2006 tarihinde use Son Dans adlı albumunu cikartti.

.

:: Go Back to Artist Home Page

:: Go Back to Turkish Music Home Page

Contact If you have any suggestion or if you would like to contribute to our site please send us an email at info@turkish-music.net